10
paź

Analiza filmu „Medium” (scenariusz i reżyseria Jacek Koprowicz)


Informacje o wykładzie

Autor: Jacek Koprowicz

Agenda:
• Projekcja filmu (czas 90 minut). „Medium” jest do chwili obecnej jedynym rozpoznawalnym niemal na całym świecie polskim filmem grozy (prawa do wyświetlania filmu na ekranach zakupiło około 40 państw – miał swoją premierę na ekranach od Japonii do USA i Argentyny; był też wyświetlanych w kinach Europy i Afryki), który wymyka się tradycyjnym klasyfikacjom gatunkowym i stanowi połączenie horroru, thrillera i filmu sensacyjnego opartego na konstrukcji kryminału.
• Wstęp. Systematyzacja gatunku : kryminał – horror. OBCY w horrorze.
• Master Class. Analiza struktury filmu wspomagana wyświetleniem wybranych scen. Wizualizacja kolejnych warstw narracyjnych w „Medium” zgodnych z koncepcją Stephena Kinga : ODKRYWANIE, POTWIERDZENIE, POJEDYNEK, SPEŁNIENIE. Sztuka zadawania pytań w filmie o tematyce okultystycznej i umiejętność udzielania na nie odpowiedzi. Funkcja obrazu – a w niej: kompozycja kadru, ruch kamery, przestrzeń, kolorystyka – scalająca świat realny i nierealny. Budowanie tajemnicy.
• Panel dyskusyjny.
Przewidywany czas – 90 minut.

O autorze:

Prof. dr hab. Jacek Koprowicz – reżyser, prodziekan Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Zwiastun filmu „Medium” (1985 r.), reż. Jacek Koprowicz.