8
lis

Chińskie koncerty Grzegorza Niemczuka

Znany pianista Grzegorz Niemczuk uświetni swoimi występami uroczystości otwarcia i zamknięcia 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”. Koncert inaugurujący odbędzie się 4 grudnia w Changshy (prowincja Hunan), w sali koncertowej prestiżowego Hunan Normal University. Natomiast koncert zamykający festiwal artysta zagra 20 grudnia w pekińskiej Beijing Concert Hall.
W programie koncertu otwarcia przeważa muzyka Fryderyka Chopina – m.in. nokturny, etiudy, mazurki i walce. Zebrani będą mogli też usłyszeć utwory popularnego w Chinach kompozytora Wanga Jianzhonga oraz „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz”.
Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 31 krajów na wszystkich 6 kontynentach. Podziwiany jest za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię, spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku, a w 2010 zatryumfował w 40. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.