8
lis

Grzegorz Niemczuk – KONCERT OTWARCIA


Informacje o koncercie

 

Data: 5 grudnia 2017 r.

Miejsce: Hunan Normal University, Changsha (prowincja Hunan)

 

Program koncertu otwarcia 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” w wykonaniu Grzegorza Niemczuka:

I część. Wang Jianzhong: Colourful Clouds Chasing the Moon, The Liuyang River. Fryderyk Chopin: Nokturn b-moll op. 9 nr 1, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Etiuda C-dur op. 10 nr 1, Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Wojciech Kilar/Grzegorz Niemczuk – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”.

II część. Fryderyk Chopin: 3 mazurki op. 50 (Nr 1 G-dur, Nr 2 As-dur, Nr 2 cis-moll), 3 Walce op. 34 (Nr 1 As-dur, Nr 2 a-moll, Nr 3 F-dur), Sonata h-moll op. 58 (Allegro maestoso, Scherzo: Molto vivace, Largo, Finale: Presto ma non tanto).

 

GRZEGORZ NIEMCZUK

Grzegorz Niemczuk należy obecnie do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 31 krajów na wszystkich 6 kontynentach. Podziwiany jest za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię, spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Jego interpretacje Chopina porównywane są z interpretacjami Marthy Argerich, Maurizio Pollini’ego i Adama Harasiewicza.

Pianista posiada bardzo rozbudowany repertuar obejmujący ponad 200 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku, specjalizuje się w muzyce epoki Romatyzmu.

W ciągu kilku ostatnich lat Grzegorz Niemczuk zadebiutował jako solista z wieloma orkiestrami, w tym z New York Concerti Sinfonietta, Mozart Virtuoso Orchestra z Tokio, Busan Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Współpracował z wieloma uznanymi dyrygentami.

Sezon 2015/2016 przyniósł występy w Norwegii , Brazylii, Peru, Malezji, Singapurze, Tanzanii, Curaçao, Jamajce. W roku 2017 Niemczuk koncertuje w Polsce, Norwegii, Brazylii, Jamajce, Ekwadorze, Peru i  Japonii.

Grzegorz Niemczuk jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Jest również zwycięzcą 40 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Józefa Stompla. Uzupełniał studia w Nowym Jorku jako stypendysta International Keyboard Institute & Festival (Mannes College of Music), gdzie uczył się u światowej sławy pianistów. W latach 2009-12 pozostawał pod artystyczną opieką amerykańskiego pianisty Jeffreya Swanna. Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach muzycznych.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest regularnie zapraszany na wiele prestiżowych festiwali.

Jest również oddanym pedagogiem, asystentem na Uniwersytecie Śląskim (Instytut Muzyki). Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych.

Strona internetowa artysty: www.niemczuk.com

Facebook Fanpage – https://www.facebook.com/g.niemczuk

YouTube- https://www.youtube.com/user/mmaelduin