20
gru

Polsko-chiński muzyczny most

Wspólny występ polskiego pianisty Grzegorza Niemczuka i chińskiego skrzypka Chena Xi w Filharmonii Pekińskiej (Beijing Concert Hall) zwieńczył w środę 22 grudnia tegoroczną edycję Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

– Wymagająca publiczność w Filharmonii Pekińskiej była zadowolona – ocenił po koncercie dyrektor festiwalu Wojciech Majewski – Obaj muzycy mają wspólne plany na przyszłość. Będzie można dalej budować polsko-chiński muzyczny most – dodał. Podkreślił, że Niemczuk i Chen to znani na świecie artyści młodego pokolenia. „Pojawiła się chemia i to jest najważniejsze” – podsumował.

Na sali byli obecni wyłącznie zaproszeni goście – członkowie instytucji rządowych, dyplomaci i przedstawiciele środowisk opiniotwórczych. Na Baidu, chińskim odpowiedniku FB, wielu użytkowników żałowało, że impreza jest zamknięta i nie można kupić na nią biletów.

Po koncercie jego wysokiego poziomu pogratulowali artystom i przedstawicielom Fundacji Kręgi Sztuki m.in. delegaci chińskiego MSZ. Chińczycy byli pod wrażeniem wysokiej wartości wszystkich tegorocznych wydarzeń festiwalowych. W czasie rozmów obie strony wyraziły zainteresowanie kolejnymi wspólnymi projektami artystycznymi w przyszłości.