6
lis

Sukces otwarcia przeglądu „8 Arcydzieł Polskiego Kina”

4 listopada 2017 r. projekcją filmu „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego otworzyliśmy przegląd „8 Arcydzieł Polskiego Kina”. Pokaz spotkał  się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony chińskich kinomanów, a największa sala w pekińskim China Film Archive wypełniła się do ostatniego miejsca – bilety wyprzedały się w ekspresowym tempie.

W swoim filmie z 1981 r. Kieślowski zastanawia się nad alternatywnymi wersjami ludzkiego losu. Pyta czy w różnych sytuacjach bohater będzie hołdował tym samym wartościom oraz do jakiego stopnia przypadek może wpłynąć na jego biografię. Czy może zmienić wyznawane przez niego poglądy, zdeterminować miejsce jakie zajmie w społeczeństwie? Wyjątkowa struktura narracyjna „Przypadku” inspirowała wielu filmowców, m.in. Toma Tykwera, który w 1998 roku nakręcił „Biegnij, Lola, biegnij”.

Przed nami kolejne projekcje. W ramach przeglądu zaprezentujemy jeszcze następujące filmy: „Danton” i „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze, „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego, „Miasto 44” Jana Komasy oraz „Jesteś bogiem” Leszka Dawida.

Przegląd „8 Arcydzieł Polskiego Kina” jest częścią 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”. Projekcje w ramach tego wydarzenia będą odbywały się w Pekinie, Wuhanie oraz w Fuzhou do końca 2017 roku.