6
wrz

Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce

12 września w Teatrze Polskim w Warszawie o godz. 19.30 chińscy artyści zaprezentują bogactwo i różnorodność chińskiej prowincji Hunan podczas niezwykłego wydarzenia. Oprócz wyjątkowego spektaklu goście będą mogli obejrzeć „Zaczarowane Hunan” – ekspozycję prac twórców rzemiosła tradycyjnego.

Głównym punktem wieczoru będzie barwny spektakl. Chińscy artyści z prowincji Hunan zaprezentują do perfekcji opanowane techniki ekspresji, dzięki którym swobodnie przełamują bariery narzucane przez scenę, a dopracowanymi w każdym detalu tańcem i gestem przekazują sedno każdej z wyśpiewywanych historii. W ich taniec wplecione są sztuki walki i elementy akrobacji. Usłyszymy muzykę płynącą z tradycyjnych chińskich instrumentów, min: zhu di (flet bambusowy), sheng (wielopiszczałkowy instrument dęty skonstruowany z kilkunastu piszczałek trzcinowych ze stroikami w dolnej części), guqin (rodzaj chińskiej cytry), czy xiao (odmiana bambusowego fletu prostego). W repertuarze pojawią się perełki chińskiej klasyki ludowej i motywy muzyczne z tradycyjnego chińskiego teatru marionetek oraz… polskie melodie ludowe.

Prowincja Hunan położona jest na południe od jeziora Dongting Hu. To region bogaty w zabytki kultury niematerialnej Chin. Na ziemiach tych współżyją już od ponad tysiąca lat różne grupy etniczne, przekazując swoje tradycje z pokolenia na pokolenie, czego efektem jest powstanie barwnej, unikalnej mozaiki kulturowej określanej jako „scheda w kolorowym zwoju”.

Również 12 września w Teatrze Polskim odbędzie się również wernisaż wystawy „Zaczarowane Hunan”, prezentującej prace dziewięciu artystów rzemiosła tradycyjnego prowincji, którzy będą obecni na miejscu i zaprezentują swój kunszt w fascynujących pokazach. Będziemy mieli okazję podziwiać m.in. uniknalną sztukę haftu – Xiangxiu, która rozwinęła się wyłącznie w Hunan, tradycyjnie kute srebrne ozdoby ludu Miao, haft z Taoyuan, drzeworyty noworoczne z Tantou, plecionki z liści palmowych z Changshy, hafty ludu Miao ze Xiangxi, chińskie wycinanki papierowe, sztukę ceramiczną Yaotongguan z Changshy, technikę przygotowywania herbaty Fuzhuang i ceremonię parzenia herbaty.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Wydziału Kultury Prowincji Hunan we współpracy z Fundacją Kręgi Sztuki oraz Chińsko-Polską Fundacją Komunikacji i Rozwoju. „Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce” organizowany jest w ramach Tygodnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Zaproszenia do zdobycia na: https://www.facebook.com/kregisztuki/