12
wrz

Wspaniały Hunan oczarował polskich widzów

To było niezwykle barwne i inspirujące wydarzenie. 12 września w Teatrze Polskim w Warszawie zobaczyliśmy intrygującą kulturę chińskiej prowincji Hunan i doświadczyliśmy jej. Licznie zgromadzona publiczność była pod wrażeniem spektaklu „Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce” oraz oczarowana różnorodnością rękodzieła zaprezentowanego w ramach wystawy „Zaczarowane Hunan”.

Celem całego przedsięwzięcia było przybliżenie kultury i tradycji malowniczej prowincji Hunan polskiemu widzowi. Na spektakl złożyły się różnorodne formy artystyczne – zarówno muzyczne, jak i teatralne. Wysłuchaliśmy perełki chińskiej muzyki ludowej wykonywanej na tradycyjnych instrumentach, zobaczyliśmy tradycyjny teatr lalek oraz poznaliśmy historię mitycznego małpiego króla Sun Wukonga. Z entuzjazmem został przyjęty unikatowy występ, prezentujący do perfekcji opanowaną sztukę tzw. „zamiany maski”. Aktorzy wchodzili w interakcję ze zgromadzoną widownią, a każdemu z występów towarzyszyły inne emocje.

Nie zabrakło polskich akcentów. Do współpracy przy spektaklu aktorzy z prowincji Hunan zaprosili dwie polskie artystki. Gorącymi owacjami został przyjęty duet Anny Krysztofiak i Liu Qing. Solistki wspólnie wykonały utwór„Nad rzeką Liuyang”.Ponadto znany z filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” motyw muzyczny artyści z prowincji Hunan wykonali na instrumentach tradycyjnych przy akompaniamencie pianistki Elżbiety Mackoś-Gorayskiej.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Wydziału Kultury Prowincji Hunan we współpracy z Fundacją Kręgi Sztuki oraz Chińsko-Polską Fundacją Komunikacji i Rozwoju. „Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce” został zorganizowany w ramach Tygodnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego