16
gru

Grzegorz Niemczuk i Chen Xi – KONCERT ZAMKNIĘCIA FESTIWALU


Informacje o koncercie

Data: 20 grudnia 2017 r.

Miejsce: Beijing Concert Hall, Pekin

 

Program koncertu zamknięcia 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” w wykonaniu Grzegorza Niemczuka i Chen Xi:

I część. Wang Jianzhong: Colourful Clouds Chasing the Moon, The Liuyang River. Fryderyk Chopin: Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Etiuda C-dur op. 10 nr 1, Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Wojciech Kilar/Grzegorz Niemczuk – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”, Fryderyk Chopin – Scherzo b-moll op. 31.

II część. Li Zili – Song of Harvest Fisherman, Cesar Franck – Sonata A-dur na skrzypce i fortepian: 1. Allegretto Ben Moderato; 2. Allegro; 3. Recitativo-Fantasia; 4. Allegretto Poco Mosso.

Akompaniament fortepianowy: Zhang Ziyun.

G1RZEGORZ NIEMCZUK

Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Występował jako solista w wielu prestiżowych salach koncertowych na całym świecie – dotychczas zagrał 400 recitali i koncertów w 31 krajach na wszystkich sześciu kontynentach. Podziwiany jest za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię, spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki. Jego interpretacje Chopina porównywane są z interpretacjami Marthy Argerich, Maurizio Pollini’ego i Adama Harasiewicza.

Pianista specjalizuje się w muzyce romantyzmu, ale jego rozbudowany repertuar obejmuje ponad 200 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. Józefa Stompla. Uzupełniał studia w Nowym Jorku jako stypendysta International Keyboard Institute & Festival (Mannes College of Music). W latach 2009-12 pozostawał pod artystyczną opieką amerykańskiego pianisty Jeffreya Swanna.

Zwyciężał w wielu konkursach pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Jest również zwycięzcą 40 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strona internetowa artysty: www.niemczuk.com

Facebook Fanpage – https://www.facebook.com/g.niemczuk

YouTube- https://www.youtube.com/user/mmaelduin

CHEN XI

Chen Xi jest jednym z najlepszych chińskich skrzypków, cieszącym się uznaniem także na arenie międzynarodowej. Studiował pod kierunkiem światowej sławy skrzypka, profesora Lin Yaoji. W roku 2000 wygrał 8. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. Dwa lata później zajął pierwsze miejsce w 12. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. P. Czajkowskiego w Moskwie, dzięki czemu został najmłodszym zdobywcą pierwszej nagrody w historii tego prestiżowego konkursu.

Studiował w Konserwatorium Muzycznym Philadelphia Curtis pod kierunkiem słynnego muzyka i dyrygenta Josepha Silversteina oraz w Konserwatorium Muzycznym przy Uniwersytecie Yale.

Występował w wielu słynnych salach koncertowych na całym świecie (m.in.: w New York Carnegie Hall, Dolby Theatre, w tokijskiej operze, w sali koncertowej im. Czajkowskiego w Moskwie, w paryskim audytorium w Luwrze oraz w Narodowym Teatrze Wielkim w Pekinie). Grał koncerty solowe oraz z towarzyszeniem słynnych orkiestr (m.in. z Orkiestrą Filharmonii Chińskiej, Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz wieloma innymi).

W roku 2014 wrócił do swojej macierzystej uczelni, Centralnego Konserwatorium Muzycznego, gdzie wykłada na Wydziale Orkiestry.

Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.