5
lis

Warsztaty z mistrzem jedną z najbardziej efektywnych i inspirujących ścieżek rozwoju muzycznego


Informacje o warsztacie

Autor: Grzegorz Niemczuk

Data: 4, 6 grudnia

Miejsce: Sala Koncertowa Hunan Normal University, Changsha.

Agenda:

  • wprowadzenie;
  • praca indywidualna z wybranymi uczestnikami warsztatów połączona z dyskusją na temat konkretnych problemów interpretacyjnych;
  • zwrócenie uwagi na detale: siłę uderzenia, jakość dźwięku, barwę;
  • kontrolowanie: poprawnego frazowania, użycia pedałów, rytmu;
  • rozumienie wykonywanego utworu muzycznego, ukryte znaczenia;
  • rozwiązywanie indywidualnych problemów każdego uczestnika;
  • otwarta dyskusja z publicznością.

 

Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 12 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 31 krajów na wszystkich sześciu kontynentach. Jest podziwiany za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię, jest gorąco przyjmowany przez publiczność oraz krytyków w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Jego interpretacje Chopina porównywane są z interpretacjami Marthy Argerich, Maurizio Polliniego i Adama Harasiewicza.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2008, 2009 oraz 2011, 2013 uzupełniał studia w Nowym Jorku jako stypendysta International Keyboard Institute & Festival (Mannes College of Music). Był uczniem światowej sławy pianistów, takich jak: Menahem Pressler (Indiana University), Philippe Entremont, Joaquin Achucarro (Meadows School of the Arts), David Dubal (The Juilliard School), Choong-Mo Kang (The Juilliard School) czy Yuan Sheng (Central Conservatory of Music – Pekin). W latach 2009-12 pozostawał pod artystyczną opieką amerykańskiego pianisty Jeffreya Swanna.

Jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych. W 2013 roku wygrał – jako pierwszy Polak w historii – „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition” w Nowym Jorku. Jest również zwycięzcą 40 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku.

Grzegorz Niemczuk jest również zaangażowanym pedagogiem, asystentem na Uniwersytecie Śląskim (Instytut Muzyki), a jego studenci odnoszą sukcesy zdobywając najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych (m.in. we Włoszech, Słowacji, Chorwacji czy Francji). Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych, w tym: Norges Musikkhøgskole w Oslo, University in Agder, Kristiansand (Norwegia), Konserwatorium Muzycznym w Sapporo (Japonia), na Uniwersytecie Stanowym Santa Catarina we Florianopolis czy Uniwersytecie Stanowym w Porto Alegre (Brazylia), the Nanyang Academy of Art w Singapurze, Edna Manley College w Kingston (Jamajka), Konserwatorium Muzycznym w Limie (Peru) Uniwersytecie Katolickim w Quito (Ekwador).

Więcej o artyście: www.niemczuk.com

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/mmaelduin